Walkerseja toimii tällä hetkellä 8 paikkakunnalla, minkä lisäksi viisi Wautoa liikkuu vaihtuvilla paikkakunnilla ja Walkers-bussi pääkaupunkiseudulla. Kevään 2021 aikana toimintansa starttaa kolme uutta Walkers-paikkakuntaa: Kuopio, Lahti ja Savonlinna. Toiminta on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumatonta.

Walkers-toimintaa voivat toteuttaa Aseman Lapset ry:n kanssa yhteistoimintasopimuksen allekirjoittaneet taustayhteisöt, eli kunnat/kaupungit, seurakunnat sekä yhdistykset. Toiminta täydentää paikallista nuorisotyötä.

Aseman Lapset ry toimii valtakunnallisena taustayhteisönä kaikille Walkerseille. Järjestö myös ylläpitää Walkers-taloa Helsingissä sekä pääkaupunkiseudulla toimivaa Walkers-bussia ja muualla Suomessa operoivia Walkers-autoja. Aseman Lapset ry palvelee Walkersejaan monin eduin, jotka helpottavat työn tekemistä ja lisäävät toimintaresursseja. Walkers-tavaramerkin omistaa Aseman Lapset ry.

Lisätietoja

Minna Lahtela

Valtakunnallinen Walkers-toimintavastaava

Inka Talvitie

vapaaehtoistyön koordinaattori

Ajankohtaista

ASEMAN LAPSETAseman Lasten Mikko Riiheläinen ja yhteistyökumppanit jalkautumassa kauppakeskus Triplassa.
16.03.2021
Nuoret tarvitsevat nyt kipeästi turvallisten aikuisten läsnäoloa! Seuraamme viranomaisten ohjeita, ja toimimme ne huomioiden yhdessä kuntien, muiden järjestöjen ja esimerkiksi poliisin kanssa nuorten tarpeisiin vastaten.
WALKERSKuvituskuva Walkers-kohtaamispaikasta. Taustalla Walkers-logo ja punainen wip-matto sisäänkäynnin edessä. Etualalla nuorten jalkoja.
03.03.2021
Kevään aikana perustetaan kolme uutta Walkersia Kuopioon, Lahteen ja Savonlinnaan.
WALKERSAuki oleva ovi, jonka yläpuolella teksti Walkers-talo.
28.12.2020
Helsingin keskustassa toimivalle nuorten Walkers-talolle on kahden vuoden etsinnän jälkeen löytynyt uudet tilat. Toiminta siirtyy helmikuussa vanhalta linja-autoasemalta kivenheiton päähän osoitteeseen Urho Kekkosen katu 4-6. Aseman Lapset ry:n ylläpitämä Walkers-kahvila on toiminut yli kymmenen vuotta Kampin Narinkkatorilla kauppakeskusta vastapäisessä rakennuksessa, jonka omistusjärjestelyjen takia uusi paikka on ollut etsinnässä jo muutaman vuoden ajan.
WAUTOMatkailuauto talvisessa ympäristössä
16.12.2020
Matkailuautosta liikkuvaksi nuorten kohtaamispaikaksi muunnettu Walkers-auto eli Wauto aloittaa työnsä Varkaudessa tammikuun alussa. Puumaksi nimetty auto on yksi viidestä eri puolilla Suomea toimivasta Wautosta. Puuman ensimmäinen työilta on 14. tammikuuta, ja wauto viihtyy Varkaudessa huhtikuuhun saakka.  

Walkers-paikkakuntien yhteystiedot

Walkers Eurajoki
Eurajoen kunta

Eurajoki: Kaharin nuoriso- ja kulttuuritalo, Weenertie 2, Eurajoki

Luvia: Vanha kirjasto, vapaa-aikatoimen alakerta, Luvian Kirkkotie 23, Luvia

Pia Johansson, 044 312 4273, pia.johansson@eurajoki.fi

Pirita Laivanen, 044 312 4265, pirita.laivanen@eurajoki.fi

 

Walkers Kauhajoki
Kauhajoen kaupunki & Kauhajoen seurakunta

Topeeka 40 (sisäänkäynti Knuuttilantien puolelta), Kauhajoki

Päivi Ojala, 040 591 1281, paivi.ojala@kauhajoki.fi

Sauli Pihlajakangas, 050 358 4415, sauli.pihlajakangas@evl.fi

 

Walkers Kuusamo
Kuusamon kaupungin nuorisopalvelut

Nuortentalo Winssi, Kitkantie 30, Kuusamo

Sari Tyynelä, 0400 671 344, sari.tyynela@kuusamo.fi

 

Walkers Savonlinna
Savonlinnan kaupungin nuorisopalvelut

Walkers Helsinki
Aseman Lapset ry

Urho Kekkosen katu 4–6

Mauri Mujunen, 040 522 6747, mauri.mujunen@asemanlapset.fi

Inka Talvitie, 050 444 5465, inka.talvitie@asemanlapset.fi

 

Walkers Kotka
Kotkan kaupungin nuorisopalvelut

Walkers-auto toimii Kotkassa 2020–2022 maanantai-, tiistai- ja perjantai-iltaisin.

Mikko Kiri, 040 838 4869, mikko.kiri@kotka.fi

 

Walkers Lahti
Lahden Diakonialaitos

Vesijärvenkatu 20, Lahti

Suvi Salomaa, 040 643 2091, suvi.salomaa@dila.fi

 

Walkers Siuntio
Siuntion kunta

Asematie 2, Siuntio

Toimintavastaavat, 0443861277, walkers@siuntio.fi

Walkers Kajaani
Kajaanin kaupunki

Nuorten palvelupaikka Nuppa, Asemakatu 2, Kajaani

Reima Korhonen, 044 710 0371, reima.korhonen@kajaani.fi

 

Walkers Kuopio
Kuopion kaupungin nuorisopalvelut

Tuomo Kantele, 040 718 2683, tuomo.kantele@kuopio.fi

 

Walkers Oulu
Oulun Diakonissalaitoksen säätiö

Iso­ka­tu 47, Oulu

Perttu Kemppainen, 050 312 8267, perttu.kemppainen@odl.fi

 

Walkers-bussi
Aseman Lapset ry

Mika Rouvinen, 050 471 3999, mika.rouvinen@asemanlapset.fi

 

Walkers-autot
Aseman Lapset ry

Minna Lahtela, 040 777 8683, minna.lahtela@asemanlapset.fi

Niilo Karjalainen, 040 575 9364, niilo.karjalainen@asemanlapset.fi

Tilaa uutiskirjeemme

© 2020 Aseman Lapset ry