Frontpage / Toimintamuotomme Walkers / Walkersit ympäri Suomea

Walkersit ympäri Suomea

Nuorten ja aikuisten kohtaamisia jo 25 vuotta. 

Walkerseja toimii tällä hetkellä 8 paikkakunnalla, minkä lisäksi neljä Wautoa liikkuu vaihtuvilla paikkakunnilla ja Walkers-bussi pääkaupunkiseudulla. Toiminta on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumatonta.

Walkers-toimintaa voivat toteuttaa Aseman Lapset ry:n kanssa yhteistoimintasopimuksen allekirjoittaneet taustayhteisöt, eli kunnat/kaupungit, seurakunnat sekä yhdistykset. Toiminta täydentää paikallista nuorisotyötä.


Alta löydät Walkersien paikalliset vastuuhenkilöt sekä yhteystiedot. Voit ilmoittutua vapaaehtoiskoulutuksiin joko ottamalla yhteyttä paikkakunnan yhteyshenkilöön tai jättämällä yhteystietosi osoitteessa www.walkers.fi


Walkers EURAJOKI
Eurajoen kunta

Osoite: Kaharin nuoriso- ja kulttuuritalo, Weenertie 2, 27100 Eurajoki
Aukiolot: Walkers-kahvila ti klo 17.30–20, pe 19.30–23

Luvia

Osoite: Vanha kirjasto, vapaa-aikatoimen alakerta, Luvian Kirkkotie 23, 29100 Luvia
Aukiolot: Walkers-kahvila kuun 1. pe klo 19.30–23

Yhteyshenkilöt:
Pia Johansson, 044 312 4273, pia.johansson [at] eurajoki.fi
Pirita Laivanen, 044 312 4265, pirita.laivanen [at] eurajoki.fi


WALKERS HELSINKI
Aseman Lapset ry

Osoite: Walkers-talo, Simonkatu 1–3, 00100 Helsinki (vanhan linja-autoaseman Forumin puoleinen pääty, käynti Narinkkatorin puolelta)
Aukiolot: ma-pe klo 15–20

Yhteyshenkilöt:
Inka Talvitie, 050 444 5465, inka.talvitie [at] asemanlapset.fi
Mauri Mujunen, 040 522 6747, mauri.mujunen [at] asemanlapset.fi


WALKERS KAJAANI
Kajaanin kaupunki

Osoite: Nuorten palvelupaikka Nuppa, Asemakatu 2, 87100 Kajaani
Aukiolot: pe klo 19–24

Yhteyshenkilö:
Reima Korhonen, 044 710 0371, reima.korhonen [at] kajaani.fi


WALKERS KAUHAJOKI
Kauhajoen kaupunki & Kauhajoen seurakunta

Osoite: Topeeka 40 (sisäänkäynti Knuuttilantien puolelta), 61800 Kauhajoki
Aukiolot: pe klo 19-23

Yhteyshenkilöt:
Päivi Ojala, 040 591 1281, paivi.ojala [at] kauhajoki.fi
Sauli Pihlajakangas, 050 358 4415, sauli.pihlajakangas [at] evl.fi


WALKERS KUUSAMO
Kuusamon kaupungin nuorisopalvelut

Osoite: Nuortentalo Winssi, Kitkantie 30, 93600 Kuusamo
Aukiolot: pe klo 18–22

Yhteyshenkilö:
Sari Tyynelä, 0400 671 344, sari.tyynela [at] kuusamo.fi


WALKERS KOTKA
Kotkan kaupungin nuorisopalvelut

Walkers-auto toimii Kotkassa 2020–2022 maanantai-, tiistai- ja perjantai-iltaisin. 

Yhteyshenkilö:
Mikko Kiri, 040 838 4869, mikko.kiri [at] kotka.fi


WALKERS OULU
Oulun Diakonissalaitoksen säätiö

Osoite: Iso­ka­tu 47, 90100 Oulu
Aukiolot: ma-to klo 15–20, pe 16–22, la-su suljettu

Yhteyshenkilö:
Perttu Kemppainen, 050 312 8267, perttu.kemppainen [at] odl.fi


WALKERS SIUNTIO
Siuntion kunta

Osoite: Asematie 2, 02580 Siuntio
Aukiolot: ti-to klo 16–21, pe 18–22

Yhteyshenkilöt:
Toimintavastaavat, 0443861277, walkers [at] siuntio.fi


WALKERS-BUSSI
Aseman Lapset ry

Yhteyshenkilö:
Mika Rouvinen, 050 471 3999, mika.rouvinen [at] asemanlapset.fi


WALKERS-AUTOT
Aseman Lapset ry

Yhteyshenkilöt:
Minna Lahtela, 040 777 8683, minna.lahtela [at] asemanlapset.fi
Niilo Karjalainen, 040 575 9364, niilo.karjalainen [at] asemanlapset.fi


w_logo_750.jpg

Uutiset

15.01.21

Aseman Lasten toiminta keväällä 2021

Saimme viime vuoden lopulla iloisia uutisia rahoituksen suhteen ja toimintamme jatkuu tämän vuoden ajan lähes samassa...

Lue lisää

16.12.20

“Onnistuneet kohtaamiset antavat voimaa”

Walkers-bussi on linja-autoon tehty liikkuva nuorisokahvila. Bussi toimii pääkaupunkiseudun lähiöissä parin kuukauden...

Lue lisää

15.12.20

Aseman Lasten toiminta vuonna 2021

Joulukuun alkupuoli on perinteisesti ollut jännittävää aikaa järjestöissä, sillä monet avustuspäätökset...

Lue lisää

14.12.20

3T-hankkeen päätöstilaisuudessa jaettiin kokemuksia erityistä tukea tarvitsevien nuorten kanssa työskentelystä

NEET-nuorten joukossa on paljon sellaisia, joiden erityisen tuen tarvetta ei ole tunnistettu. ...

Lue lisää